Rubriky
Byliny

Kurkuma do čaje i do medu

Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni
Prevence a terapie pomocí domácích prostředků
Josef Jonáš, Jiří Kuchař

Příroda nám toho teď moc nenabízí, a tak se obraťme do kuchyně. V knize Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni doporučujeme s MUDr. Josefem Jonášem kurkumu.

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Oddenek kurkumovníku dlouhého – nakrájený i rozemletý. Zelené listy na fotografii patří u nás bohužel zakázané azadirachtě indické, která je nejlepším přírodním antibiotikem. Foto: Nirmal Sarkar, Indie.

Můžete ji používat čerstvou nebo jako koření získané z uvařeného, usušeného a pak na prášek rozemletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Je příbuzný zázvoru a roku 2016 napsal časopis Journal of Basic and Clinical Pharmacy, že je možné ji považovat za prostředek, který významně podporuje účinek syntetických antibiotik a zároveň je sám účinným přírodním antibiotikem, působícím proti mikrobům, virům a kvasinkám. Příčinou je látka zvaná kurkumin, která účinně pomáhá v boji proti rakovinným buňkám a je vynikajícím prostředkem při depresi. Jako silný antioxidant zbavuje tělo škodlivých volných radikálů, detoxikuje těžké kovy a chrání játra.

Rozpůlený oddenek kurkumovníku na ostrově Zanzibar, foto: Čeněk Hybler

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: