Meduňku lékařskou (Melissa officinalis) uvádím v knize Domácí soběstačnost několikrát, třeba jako součást příjemného domácího vykuřovadla. Sáhnete po ní, když se potřebujete zklidnit, zlepšit spánek nebo podpořit trávení. Tato snadno dostupná, jemně vonící bylinka také působí jako silné antivirotikum. Podle nových vědeckých průzkumů pomáhá proti mnoha typům virů, potlačuje na různé typy chřipkových virů včetně Covid-19, na viry HIV a známé je její působení na herpesviry, díky nimž vznikají opary.
Používají se listy před květem nebo celá meduňková nať na začátku kvetení, které zanedlouho nadejde. Meduňka opakovaně obráží, takže její čerstvé mladé lístky můžete mít dispozici až do podzimu.
Meduňková mastička na opary
Potřebujete hrst meduňkových lístků, šroubovací skleničku, za studena lisovaný olej, kousek panenského včelího vosku, případně propolisovou tinkturu.
Za suchého dne před rozkvětem nasbírejte meduňkové listy. Lehce zavadlé lístky volně vložte do šroubovací skleničky a zalijte kvalitním za studena lisovaným olejem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenici uzavřete víčkem a postavte na 14 dnů na okno, kam svítí slunce. Maceraci můžete zintenzivnit tím, že skleničku jednorázově ohřejete ve vodní lázni při 60 – 80 stupních. Každý den lahvičku protřepávejte, aby olej nezplesnivěl. Tak si připravíte meduňkový olej, který přecedíte přes gázu nebo plastové sítko a uchováváte ve tmě a v chladu.
Z oleje si jednoduše můžete připravit mast. Olej v malé varné nádobce vložte na sporák do vodní lázně a přidejte kousek včelího vosku. Směs velmi mírně zahřívejte do té doby, než se vosk rozehřeje. Hustotu mastičky můžete vyzkoušet tak, že trošku rozehřáté směsi kápnete na chladný talířek. Kapka by měla rychle ztuhnout. Pokud je vosku málo, kousek ještě přidejte, aby se hotová mast neroztékala. Máte-li k dispozici propolisovou tinkturu, do hotové masti jí na trošku kápněte a promíchejte. Využijete tak silné antivirové účinky propolisu a zároveň tak mast lépe zakonzervujete.
Mastičku bez obav můžete použít i jako domácí kosmetiku, která vyčistí a omladí vaši pleť.
Články Radky Svatošové
- Slané i sladké kosmaticeRecept Radky Svatošové na smažené květy černého bezu v těstíčku. Ve slané variantě je podává s vařenými bramborami, čerstvou zeleninou či salátem. Sladké kosmatice jsou nejlepší se skořicí, zakysanou smetanou nebo džemem.
- Bylinková sůl s českým maggiV knize Domácí soběstačnost najdete recept na bylinkovou sůl, kterou si můžete připravit právě teď, kdy je před květem libeček lékařský, lidově také zvaný české maggi.
- Jehnědy smažené a v meduJehnědy jsou první květy jara a jejich pyl obsahuje cenné vitamíny, stopové prvky a bílkoviny. Pokud si chcete uchovat všechny cenné látky, naložte je do medu. Vynikající jsou i smažené. Pomáhají při úbytku energie, vysokém krevním tlaku a v lidovém léčitelství se používají pro svůj pozitivní vliv na hormonální oblast a potenci.
- Čaj a koupel z borových vrcholkůNa zimních vycházkách můžete nejen nachytat vitamín D z příjemně svítícího sluníčka, ale také si doplnit zásoby vitamínu C. Postačí vám k tomu obyčejné jehličí. Borovice je navíc lékem, který má kromě jiných i antivirové působení, pomáhá dýchacím cestám a posiluje naši imunitu.
- Meduňka jako účinné antivirotikumMeduňku lékařskou uvádím v knize Domácí soběstačnost několikrát, třeba jako součást příjemného domácího vykuřovadla. Sáhnete po ní, když se potřebujete zklidnit, zlepšit spánek nebo podpořit trávení. Tato snadno dostupná, jemně vonící bylinka také působí jako silné antivirotikum.
- Sedmikráska na tři způsobyNěkolik čerstvých květů sedmikrásek dovede pomoci při migrénách a bolestech hlavy. Často se přidávají do směsí na dýchací cesty a nachlazení. Sedmikrásky také čistí krev, proto jsou vhodné i do jarních čajových směsí.
- Jedlé a léčivé jehnědyJehnědy jsou první květy jara. Jejich pyl obsahuje podobně jako u dalších květů cenné vitamíny, stopové prvky a bílkoviny. Pokud si chcete uchovat všechny cenné látky, vyzkoušejte limonádu podle mého receptu.
- Léčivé fialky ve sladkých receptechFialky využijte je nejen jako lék na dýchací cesty, ale také jako chutné zpestření sladkých moučníků. Jedlé jsou květy všech fialek i jejich mladé zelené lístky. Na ozdobu sladkých pokrmů můžete stejně tak použít i pestré květy macešek.