Tento druh octa se zdál před dvěma desetiletími pro mnoho lidí velkou nadějí, nově objeveným elixírem mládí, který kdysi cenil i Hippokrates. Působí proti kvasinkám a bakteriálním infekcím, při bolestech v krku a při akné. V knize Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni, kde najdete recepty na přípravu mnoha druhů octa, přinášíme i octový důkaz léčivých vlastností tohoto vynikajícího přírodního prostředku, který byl zveřejněn v roce 2014 v Německu.
Příprava klasického jablečného octa je snadná a v letošním podzimu, kdy je úroda jablek slabší, je jednou z vynikajících možností jejich optimálního využití.
Recept na jablečný ocet
Kilogram dobře zralých jablek umyjte, nastrouhejte i se slupkou a jádřincem, vložte do skleněné nádoby a zalijte vodou tak, aby sahala asi pět až sedm centimetrů nad jablka. Přiklopte víčkem a nechte týden na teplém místě. Dvakrát denně obsah nádoby dřevěnou vařečkou co nejdůkladněji promíchejte. Po týdnu zakvašená jablka přeceďte, nádobu opět uzavřete a uložte do lednice. Míchejte je jednou za dva dny. Po dalším týdnu znovu přeceďte, uzavřete a dejte ještě na tři týdny na temné chladné místo, ovšem nikoli do ledničky. Po uplynutí této doby přefiltrujte ocet přes plátýnko, nalijte do tmavých skleněných lahví, uzavřete a skladujte v lednici. Na chladném místě vydrží i rok.
Články MUDr. Josefa Jonáše
- Wasabi teď patří na záhonWasabi se pěstuje se pro svoje oddenky, které se melou do podoby štiplavé typicky zelené pasty používané do sushi a dalších potravin. Pro vás se tuto sezónu může stát zajímavým zpestřením nejen vašeho záhonu, ale hlavně jídelníčku.
- Jablečný ocetPříprava klasického jablečného octa je snadná a v letošním podzimu, kdy je úroda jablek slabší, je jednou z vynikajících možností jejich optimálního využití. Jablečný ocet působí proti kvasinkám a bakteriálním infekcím, při bolestech v krku a při akné.
- Granátové jablko obrozeníGranátové nebo také punské jablko, vedle dalších bohů také symbol Persefoné, obroditelky země, vám přijde vhod při průjmových onemocněních. Zatímco jedlé části spíš projímají, vnitřní hořké přepážky mají vysoký obsah svíravých látek se stavěcími účinky. Ve Středomoří granátová jablka právě dozrávají, takže jsou nyní k dostání opravdu čerstvá.
- Hořčice proti toxinůmPrávě teď v přírodě krásně kvete hořčice setá. Vynikající jsou její listy, které se hodí do salátů. Hořčičné oleje patří mezi sekundární rostlinné látky, které chrání rostliny před nejrůznějšími nepřáteli, se kterými musejí stejně jako my neustále bojovat, ať už jsou to bakterie, viry nebo plísně.
- Třapatkovka – léčivá přítelkyně z Nového světaTřapatkovka nachová, dříve třapatka, známá také z latinského rodového jména jako echinacea, je jednou z důležitých antibiotických bylin a uplatňuje se i proti virům.
- Dobromysl proti bakteriímDobromysl obecná, oblíbená jako kuchyňské oregano, je jedna z hlavních ingrediencí směsi známé jako provensálské koření. Obsahuje kromě jiných látek karvakrol, který má také antivirotické účinky.
- Levandulový ocetLevandule lékařská, lidově zvaná také špikrnágl, právě teď krásně kvete, a tak máte skvělou příležitost připravit si některý z netradičních a přitom vynikajících druhů olejů nebo octů.
- Saturejka jako skvělý zdroj silicTakhle krásně teď kvete saturejka zahradní, kterou připomíná už Dioscorides. Jako koření se používá samostatně a je součástí balkánské směsi čubrica, oblíbené při přípravě masa a zapékané zeleniny, do pomazánek, polévek a luštěninových pokrmů.