Na zimních vycházkách můžete nejen nachytat vitamín D z příjemně svítícího sluníčka, ale také si doplnit zásoby vitamínu C. Postačí vám k tomu obyčejné jehličí. Podle vědeckých výzkumů má jehličí z běžné borovice lesní (Pinus sylvestris) sbírané v chladných měsících roku možná až pětkrát vyšší obsah vitamínu C než jehličí sbírané v teplejší polovině roku. První osadníky Kanady dokázalo v zimě uchránit od kurdějí a nám více než dobře nahradí i dovozové citrusy, papriky a rajčata.
Borovice je navíc lékem, který má kromě jiných i antivirové působení, pomáhá dýchacím cestám a posiluje naši imunitu. Jehličí z vrcholků borových větviček doma zalijte vařící vodou jako běžný nálev. Čaj má jemnou a lahodnou chuť, zvlášť když jej ještě doladíte troškou medu a citrónu. Jak uvádím v knize Domácí soběstačnost, jehličí z některých druhů obsahuje podobně jako badyán kyselinu šikimovou, která je důvodem jeho fytoncidních vlastností.
Pokud najdete větší množství jehličí, třeba ze zimních prořezů, můžete si doma ve velkém hrnci vyrobit odvar a nalít si jej do koupele. Taková koupel pomůže při bolestech kloubů a svalů a podpoří dýchací cesty.
Články Radky Svatošové
- Slané i sladké kosmaticeRecept Radky Svatošové na smažené květy černého bezu v těstíčku. Ve slané variantě je podává s vařenými bramborami, čerstvou zeleninou či salátem. Sladké kosmatice jsou nejlepší se skořicí, zakysanou smetanou nebo džemem.
- Bylinková sůl s českým maggiV knize Domácí soběstačnost najdete recept na bylinkovou sůl, kterou si můžete připravit právě teď, kdy je před květem libeček lékařský, lidově také zvaný české maggi.
- Jehnědy smažené a v meduJehnědy jsou první květy jara a jejich pyl obsahuje cenné vitamíny, stopové prvky a bílkoviny. Pokud si chcete uchovat všechny cenné látky, naložte je do medu. Vynikající jsou i smažené. Pomáhají při úbytku energie, vysokém krevním tlaku a v lidovém léčitelství se používají pro svůj pozitivní vliv na hormonální oblast a potenci.
- Čaj a koupel z borových vrcholkůNa zimních vycházkách můžete nejen nachytat vitamín D z příjemně svítícího sluníčka, ale také si doplnit zásoby vitamínu C. Postačí vám k tomu obyčejné jehličí. Borovice je navíc lékem, který má kromě jiných i antivirové působení, pomáhá dýchacím cestám a posiluje naši imunitu.
- Meduňka jako účinné antivirotikumMeduňku lékařskou uvádím v knize Domácí soběstačnost několikrát, třeba jako součást příjemného domácího vykuřovadla. Sáhnete po ní, když se potřebujete zklidnit, zlepšit spánek nebo podpořit trávení. Tato snadno dostupná, jemně vonící bylinka také působí jako silné antivirotikum.
- Sedmikráska na tři způsobyNěkolik čerstvých květů sedmikrásek dovede pomoci při migrénách a bolestech hlavy. Často se přidávají do směsí na dýchací cesty a nachlazení. Sedmikrásky také čistí krev, proto jsou vhodné i do jarních čajových směsí.
- Jedlé a léčivé jehnědyJehnědy jsou první květy jara. Jejich pyl obsahuje podobně jako u dalších květů cenné vitamíny, stopové prvky a bílkoviny. Pokud si chcete uchovat všechny cenné látky, vyzkoušejte limonádu podle mého receptu.
- Léčivé fialky ve sladkých receptechFialky využijte je nejen jako lék na dýchací cesty, ale také jako chutné zpestření sladkých moučníků. Jedlé jsou květy všech fialek i jejich mladé zelené lístky. Na ozdobu sladkých pokrmů můžete stejně tak použít i pestré květy macešek.