Rubriky
Byliny

Bílé fialky

Herbář léčivých rostlin (2)
Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Nejucelenější herbářové dílo v historii českých zemí s ilustracemi Magdaleny Martínkové přináší v této části byliny zařazené pod písmeny E až K.

Fialce vonné (Viola odorata) se věnuje druhý díl Herbáře léčivých rostlin Jiřího JančiJosefa Zentricha. Méně známá je bílá odrůda (Viola alba), kterou můžete najít na procházce na kraji lesa na slunných místech. Na rozdíl od fialky vonné nemá hlavní stonek a listy vytvářejí růžici přímo na povrchu půdy.

Někdy se jim říká parmské fialky a až do první světové války byly široce používány jako řezané květiny, protože nádherně voní. Velké plochy se vyskytovaly hlavně v jižní Evropě, ale pěstovaly se také v Německu jako fialky pod sklem. Parmské fialky se používaly také pro parfumerii a cukrářství, ale po zavedení syntetické fialkové vůně se toto použití stalo prakticky bezvýznamným. Dnes se tento druh komerčně pěstuje pouze v malém měřítku v oblasti Toulouse, kde je stále asi deset výrobců.

NOVINKA
Moje léčivé rostliny polí, luk a strání
Vláďa Vytásek
V knize moje léčivé rostliny polí, luk a strání najdete pestrou paletu „koření od Boha stvořenýho“, jak zní lidový popěvek. Rozkvetlá louka, okraje polí i divoce porostlé meze jsou nejen krásné, ale také velice užitečné. Lékař léčí, ale pestrá příroda uzdravuje, a tak na nás léčivě může působit nejen čaj z nasbíraných bylinek, jimiž si můžeme pomáhat po celý rok.

Foto: Libor Stejskal

Podle bylináře Vládi Vytáska má violka bílá stejné léčivé účinky jako známější fialová odrůda. Je ovšem vzácnější, a proto je ideální z ní vyrobit homeopatikum. Používá se celá čerstvá kvetoucí rostlina i s kořenem. Sbírá se nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne a zpracovává s použitím lihu 90 %. Celý postup výroby homeopatika najdete v Herbáři léčivých rostlin 2. Hlavní indikací podle Jiřího Janči jsou záněty dýchacích cest, nemoci očí, uší a revmatismus.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: