Rubriky
Byliny

Bělotrn kulatohlavý

Herbář léčivých rostlin (1)
Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Nejucelenější herbářové dílo v historii českých zemí s ilustracemi Magdaleny Martínkové přináší v této části byliny zařazené pod písmeny A až D.

Přišel k nám s Napoleonovými vojáky a ze zahrádek, které začátkem podzimu zdobil, se postupně dostal do volné přírody. Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus) nemůžete přehlédnout, protože je opravdu krásný.

Byl oblíbenou rostlinou Jiřího Janči. V Herbáři léčivých rostlin o něm píše, že v nervových aplikacích se používají semena. Odvar celé nadzemní části je účinný při kožních zánětech, a to ve formě koupelí rukou a nohou.

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

V listopadovém vydání měsíčníku Regenerace píše Jarmila Podhorná v článku ŘIMBABU NA HLAVU – Jak setřást migrénu a tenzi: Léčbu bolestí hlavy můžete účinně podpořit bylinami. Na tenzní bolest výborně zabírá řimbaba, která rozšiřuje cévy, či bělotrn“. A dále v článku uvádí:

Bělotrn kulatohlavý je velmi atraktivní bodlák, který kvete od června do srpna a jeho modré až ocelově modré květy vytvářejí kulovitý strboul o průměru kolem pěti centimetrů, který dal rostlině jméno. Používají se semena sbíraná po úplném dozrání koncem léta.

Základními indikacemi jsou svalové atrofie, periferní obrny, záněty nervů, různé neuralgie a poruchy vedení vzruchu nervovými vlákny. V malých dávkách má stimulační účinek na srdeční sval, ve velkých je schopný vyvolat křeče, po kterých by mohlo následovat celkové ochabnutí. Při zmíněném kardiostimulačním působení nastává nejprve mírný vzestup, ale později značný pokles krevního tlaku. Je docela dobře možné, že se tato bylina stane výběrovým léčivem například pro léčbu myopatií nebo zánětů míchy.

Měsíčník Regenerace, listopad 2022

Bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus), foto: Jiří Kuchař

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: