Rubriky
Byliny

Chmel ve smoothies

Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu
Vláďa Vytásek
Začněte se kolem sebe dívat pozorně, protože ze zkušenosti vím, že rostlina, která nám chce pomoci, se někdy objeví na zahrádce sama. Mnohdy zaznamenáme její energii jako slabý záblesk nebo úsměv na nás. V této knize se setkáte s rostlinami, které možná důvěrně znáte. Některé k vám přečnívají od sousedů a jiné rostou na zahradě nebo kolem plotu často úplně bez povšimnutí. Uvádím tady i léčivé byliny, keře a stromy, které si můžete vysadit, protože u vás najdou ideální podmínky ke svému růstu. Některé z nich doporučuji i k domácímu pěstování.
→ Prolistujte si knihu

Chmelu otáčivému (Humulus lupulus) se říká zelené zlato. V knize Buďte v harmonii se svými hormony od Lenky Sobkové mě zaujala kapitola Adaptogeny, v níž uvádí rostliny, které zvyšují odolnost organismu vůči stresu a zároveň snižují jeho dopad na zdraví. Je mezi nimi také chmel.

Články Jiřího Kuchaře najdete v každém čísle měsíčníku Regenerace.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus), foto: Jiří Kuchař
Domácí soběstačnost
Radka Svatošová

Píše o něm i Radka Svatošová v knize Domácí soběstačnost a řadí ho mezi jedlé rostliny použitelné místo zeleniny. Její favoritkou je přitom kopřiva, ale doporučuje také mladé výhonky – chmelíčky. Fotil jsem je u nás u Velkých Popovic, když jsme připravovali s Vláďou Vytáskem knihu Moje léčivé rostliny na zahradě a kolem plotu. Tam je sice řeč hlavně o šišticích, ale bylinář Vláďa píše, že mladé výhonky chmele, lidově také pazoušky, se dodnes někdy užívají jako zelenina, které se říká chmelový chřest. Z výhonků se připravují polévky, omelety, ale mohou se i nakládat. Velmi najemno pokrájené je můžete dávat do salátů.

Vyrazil jsem k plotu, natrhal je a přidal do smoothies. Doporučuju, je to hodně zajímavé. Lehýnce pak chutná po pivu. Až kolem divoce rostoucího chmele pojedete třeba na kole, neváhejte.

Články Jiřího Kuchaře

Sdílejte článek na: