Rubriky
Byliny

Léčivé hálky

Můj bylinkový svět
Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.

Na šípkových keřích nebo na jiných planých růžích můžete spatřit nápadně chlupaté kulovité útvary, kterým se říká hálky (bedeguar), větrné růže nebo také růžové houby. Jsou to vlastně domečky žlabatek, blanokřídlého hmyzu rodu Diplolepis, který má několik druhů. Nejčastěji narazíte na hálky žlabatky růžové (Diplolepis rosae). Tyto útvary vznikají jako reakce na fytohormony, které do rostlin vylučuje cizorodý organismus.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Hálky žlabatky růžové, foto: archiv nakladatelství Eminent

Hálek si většina lidí sice všimne, ale nesbírá je, což je škoda. Mají celou řadu léčivých účinků. Působí jako velmi silné antibiotikum, pomáhají při horečkách, při léčbě chřipky a viróz, takže je dobré mít je na podzim a v zimě po ruce. V knize Můj bylinkový svět uvádím recept na lihovou tinkturu, kterou si můžete připravit na celý rok. Lze s ní potírat opary nebo běžné spáleniny. Velice účinná je v čaji, který je složený z květů černého bezu, vřesu a natě zlatobýlu. Účinné jsou také hálky, naložené v medu. Tento recept používal můj přítel a spolupracovník, vynikající bylinář Pavel Váňa z Nového Bydžova.

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: