Rubriky
Byliny

Meduňka jako účinné antivirotikum

Domácí soběstačnost
Radka Svatošová
Kniha je určena lidem, kteří vlastní menší zahrádky, anebo jen okno v paneláku, a snaží se přitom žít zdravě, ekologicky a co nejvíce soběstačně. Najdete v ní nejen recepty na hotové pokrmy, ale hlavně na zdravé domácí polotovary, které vám mohou usnadnit vaření.

Meduňku lékařskou (Melissa officinalis) uvádím v knize Domácí soběstačnost několikrát, třeba jako součást příjemného domácího vykuřovadla. Sáhnete po ní, když se potřebujete zklidnit, zlepšit spánek nebo podpořit trávení. Tato snadno dostupná, jemně vonící bylinka také působí jako silné antivirotikum. Podle nových vědeckých průzkumů pomáhá proti mnoha typům virů, potlačuje na různé typy chřipkových virů včetně Covid-19, na viry HIV a známé je její působení na herpesviry, díky nimž vznikají opary. 

Meduňka lékařská (Melissa officinalis), foto: archiv nakladatelství Eminent

Používají se listy před květem nebo celá meduňková nať na začátku kvetení, které zanedlouho nadejde. Meduňka opakovaně obráží, takže její čerstvé mladé lístky můžete mít dispozici až do podzimu.

Články Radky Svatošové najdete v měsíčníku Regenerace.

Meduňková mastička na opary

Potřebujete hrst meduňkových lístků, šroubovací skleničku, za studena lisovaný olej, kousek panenského včelího vosku, případně propolisovou tinkturu.

Za suchého dne před rozkvětem nasbírejte meduňkové listy. Lehce zavadlé lístky volně vložte do šroubovací skleničky a zalijte kvalitním za studena lisovaným olejem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenici uzavřete víčkem a postavte na 14 dnů na okno, kam svítí slunce. Maceraci můžete zintenzivnit tím, že skleničku jednorázově ohřejete ve vodní lázni při 60 – 80 stupních. Každý den lahvičku protřepávejte, aby olej nezplesnivěl. Tak si připravíte meduňkový olej, který přecedíte přes gázu nebo plastové sítko a uchováváte ve tmě a v chladu. 

Z oleje si jednoduše můžete připravit mast. Olej v malé varné nádobce vložte na sporák do vodní lázně a přidejte kousek včelího vosku. Směs velmi mírně zahřívejte do té doby, než se vosk rozehřeje. Hustotu mastičky můžete vyzkoušet tak, že trošku rozehřáté směsi kápnete na chladný talířek. Kapka by měla rychle ztuhnout. Pokud je vosku málo, kousek ještě přidejte, aby se hotová mast neroztékala. Máte-li k dispozici propolisovou tinkturu, do hotové masti jí na trošku kápněte a promíchejte. Využijete tak silné antivirové účinky propolisu a zároveň tak mast lépe zakonzervujete. 

Mastičku bez obav můžete použít i jako domácí kosmetiku, která vyčistí a omladí vaši pleť. 

Články Radky Svatošové

Sdílejte článek na: