Rubriky
Byliny

Podzimní hálkový popel

Můj bylinkový svět
Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.

Hálky jsou vlastně domečky žlabatek, blanokřídlého hmyzu rodu Diplolepis, který má několik druhů. V přírodě nejčastěji narazíte na hálky žlabatky růžové (Diplolepis rosae), což jsou reakce šípkových keřů na fytohormony, které do rostlin vylučuje cizorodý organismus.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Foto: archiv nakladatelství Eminent

V knize Můj bylinkový svět uvádím recept na lihovou tinkturu, kterou si můžete připravit na celý rok. Lze s ní potírat opary nebo běžné spáleniny. Pokud hálky ještě nejsou černé, které trhat nedoporučuji, můžete je nasušit. Sušené a práškové hálky se používaly v anglosaské lidové medicíně k léčbě koliky, jako diuretikum a jako lék proti bolesti zubů. Prášek smíchaný s medem a aplikovaný na pokožku hlavy byl považovaný za prevenci plešatosti. Byl ceněný i jako adstringentní prostředek a také pro svou schopnost kontrolovat ztráty tekutin. Hálky se dávaly pod polštář a věřilo se, že navozují klidný spánek. 

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: