Rubriky
Byliny

Před bezem klekni

Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.

 Stará lidová moudrost 
Můj bylinkový svět
Vláďa Vytásek
Knihu napsal známý bylinář s přáním, aby ti z vás, kteří chtějí poznat svět bylin a jejich léčivých vlastností, získali do začátku svého bádání co nejvíc znalostí, které vám otevřou další cestu. V bylinkovém světě najdete velké množství pomocníků, protože rostliny jsou naši přátelé. Autor učí vnímat bylinky a snaží se, aby si lidé recepty vytvářeli podle vlastní intuice a příliš je nekopírovali. Každý je totiž jedinečná bytost.

Jedna z nejvýrazněji kvetoucích jarních rostlin, která bude zdobit louky a stráně skoro do konce června a před kterou bychom podle lidového pořekadla měli kleknout, je bez černý (Sambucus nigra). Lidově se mu vedle mnoha dalších názvů říká také Jidášovy uši.

V každém vydání měsíčníku Regenerace najdete rubriku Vládi Vytáska BYLINKOVÝ SVĚT.

Černý bez měli v oblibě všichni naši léčitelé a bylináři. Je možné ho využít téměř celý, jak popisuji v knize Můj bylinkový svět, a například naklepané listy mají vynikající schopnost vytahovat vodu z kolena, jak se lidově označuje nahromadění tekutiny v kloubním pouzdru a kolem něj. Škála antibiotického a antivirového působení bezu černého je ohromná a ve světě přírodních fytoncidů nevídaná.

Květy bezu černého, foto: Jiří Kuchař

K chuti vám v této době přijdou květy osmažené v těstíčku a limonáda nebo sirup z nich. Možná si je připravujete sami, ovšem pro inspiraci ve své knize uvádím můj recept na bezinkovou limonádu. Pokud si čerstvé květy přidáte do směsi na bavorský výluh zastudena, nádherně vám ji do rána ovoní. Něco ale na keři nechte, aby vám na podzim dozrály bezinky.

Na konci 19. století začal být v módě bylinkové bonbony a sirupy. Velkou pozornost vzbudil roku 1900 na londýnské ženské výstavě v Earl’s Court Godfreyův extrakt z bezinkových květů. Byl prý tak skvělý, že se dovážel i k nám. 

Články Vládi Vytáska

Sdílejte článek na: