Křen selský (Armoracia rusticana) je jednou z významných rostlin našich knih Svět přírodních antibiotik a Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni. Wasabi, také japonský křen (Eutrema japonicum) ze stejné čeledi brukvovitých (Brassicaceae), kam patří i různé druhy hořčice, pochází z Japonska, Sachalinu a také z Korejského poloostrova. Přirozeně ho najdete podél koryt potoků v údolích japonských horských řek. Pěstuje se pro svoje oddenky, které se melou do podoby štiplavé typicky zelené pasty používané do sushi a dalších potravin. Více stimuluje nos než jazyk, ale čerstvě připravené má jemnou a výraznou chuť.
Účinné látky wasabi se podobně jako u křenu selského uvolní při prasknutí buněk. Rostlině slouží jako přirozený obranný mechanismus a podobný účinek má v našem organismu jako přírodní antibiotikum. Allylisothiokyanát resp. thioglukosid, zodpovědný za štiplavost wasabi, se někdy označuje za wasabi receptor. V Japonsku se pěstuje nejvíc v provinciích Šizuoka a Nagano a najdete ho i na plantážích v Severní Americe, na Novém Zélandu, v Thajsku, Izraeli, Holandsku nebo v Maďarsku. Pro vás se tuto sezónu může stát zajímavým zpestřením nejen vašeho záhonu, ale hlavně jídelníčku. S jeho úpravou si nemusíte dělat starosti a klidně ho můžete přidávat jemně pokrájený do salátů. Jeho krásné listy si můžete dát třeba na chleba s tvarohem.
Články MUDr. Josefa Jonáše
- Wasabi teď patří na záhonWasabi se pěstuje se pro svoje oddenky, které se melou do podoby štiplavé typicky zelené pasty používané do sushi a dalších potravin. Pro vás se tuto sezónu může stát zajímavým zpestřením nejen vašeho záhonu, ale hlavně jídelníčku.
- Jablečný ocetPříprava klasického jablečného octa je snadná a v letošním podzimu, kdy je úroda jablek slabší, je jednou z vynikajících možností jejich optimálního využití. Jablečný ocet působí proti kvasinkám a bakteriálním infekcím, při bolestech v krku a při akné.
- Granátové jablko obrozeníGranátové nebo také punské jablko, vedle dalších bohů také symbol Persefoné, obroditelky země, vám přijde vhod při průjmových onemocněních. Zatímco jedlé části spíš projímají, vnitřní hořké přepážky mají vysoký obsah svíravých látek se stavěcími účinky. Ve Středomoří granátová jablka právě dozrávají, takže jsou nyní k dostání opravdu čerstvá.
- Hořčice proti toxinůmPrávě teď v přírodě krásně kvete hořčice setá. Vynikající jsou její listy, které se hodí do salátů. Hořčičné oleje patří mezi sekundární rostlinné látky, které chrání rostliny před nejrůznějšími nepřáteli, se kterými musejí stejně jako my neustále bojovat, ať už jsou to bakterie, viry nebo plísně.
- Třapatkovka – léčivá přítelkyně z Nového světaTřapatkovka nachová, dříve třapatka, známá také z latinského rodového jména jako echinacea, je jednou z důležitých antibiotických bylin a uplatňuje se i proti virům.
- Dobromysl proti bakteriímDobromysl obecná, oblíbená jako kuchyňské oregano, je jedna z hlavních ingrediencí směsi známé jako provensálské koření. Obsahuje kromě jiných látek karvakrol, který má také antivirotické účinky.
- Levandulový ocetLevandule lékařská, lidově zvaná také špikrnágl, právě teď krásně kvete, a tak máte skvělou příležitost připravit si některý z netradičních a přitom vynikajících druhů olejů nebo octů.
- Saturejka jako skvělý zdroj silicTakhle krásně teď kvete saturejka zahradní, kterou připomíná už Dioscorides. Jako koření se používá samostatně a je součástí balkánské směsi čubrica, oblíbené při přípravě masa a zapékané zeleniny, do pomazánek, polévek a luštěninových pokrmů.